Украина во ОН ќе го постави прашањето за членството на Русија во Советот за безбедност

epa09950975 Ukraine’s Foreign Minister Dmytro Kuleba at the start of the second part of a meeting of EU foreign ministers at the European Council, in Brussels, Belgium, 16 May 2022. European Union foreign ministers are discussing current affairs and exchanging views on the Russian aggression against Ukraine and the Global Gateway. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ/ POOL POOL EPA

 

 

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба изјави дека денеска Украина официјално во ОН ќе го постави прашањето за исклучувањето на Русија од Советот за безбедност на ОН.

„Нашето прашање е многу едноставно: дали Русија има право да остане постојана членка на Советот за безбедност на ОН и воопшто да биде во Обединетите нации? Имаме убедлив и аргументиран одговор – не, не”, изјави Кулеба.

Тој изрази уверување дека, како што рече, по поразот на Русија во војната што ја започна, прашањето за нејзината иднина повеќе нема да биде табу тема за светската дипломатија.

Back to top button
Close