Украинската војска напредува кон Лисичанск, Русите масовно бегаат, жестоки битки за Лиман

epa10039660 Ukrainian army soldiers in the trenches near Odesa, Ukraine, 28 June 2022. Russian troops on 24 February invaded Ukrainian territory, starting a conflict that has provoked fighting, destruction and a humanitarian crisis. EPA-EFE/Leszek Szymanski POLAND OUT

Сергиј Хајдај, украинскиот гувернер на областа Луганск, која е целосно под контрола на руските сили, изјави дека украинските сили напредуваат кон предградието на Лисичанск.

Хајдај за телевизијата Суспилне изјави дека жителите виделе украински војници во близина на предградијата.

Според него, во текот на ноќта, украинските партизани го подигнале украинското знаме над Кремин, град во близина на Северодоњецк. Тој додаде дека „руските окупатори и нивните соработници масовно ги напуштаат населените места во регионот на Луганск“.

Во меѓувреме, Олександр Журављов, украинскиот градоначалник на окупираниот Лиман во источниот регион Доњецк, за телевизијата Суспилна изјави дека украинските сили водат жестоки битки со руската армија во предградијата.

Украинското знаме сè уште не е подигнато над Лиман, рече Журављов.

Тој додаде дека руските сили даваат отпор на украинското напредување кон Лиман.

Back to top button
Close