Уште четворица израелски заложници починале во заробеништво во Газа

Израелската армија денеска соопшти дека уште четворица израелски заложници, киднапирани од Хамас на 7 октомври, починале во заробеништво и дека нивните тела ги држи исламистичка група.

Војската ги идентификуваше четворицата мажи како Хаим Пери, Јорам Мецгер, Амирам Купер и Надав Поплвел, а сите беа живи заробени во заложнички видеа што претходно ги објави Хамас.

Портпаролот на израелската војска, контраадмирал Даниел Хагари, изјави дека војската ќе може да ја обезбеди безбедноста на Израел во секој прекин на огнот во Газа и секој договор за ослободување заложници за кој ќе одлучи владата.

Back to top button
Close