Утре ќе биде погребот на Шинѕо Абе

epa10064821 People pay floral tribute for former Prime Minister Shinzo Abe at Zojoji Temple, where a private family wake for former is held in Tokyo, Japan, 11 July 2022. Abe was shot dead on 08 July by a 41-year-old former member of the Japan Maritime Self-Defense Force, in Nara, western Japan, during an Upper House election campaign to support a candidate of his ruling party. EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

Голем број луѓе пристигнуваат во храмот во Токио за да му оддадат почит на некогашниот јапонски премиер Шинѕо Абе, чие убиство ја засени изборната победа на владејачката партија со која доминираше.

Премиерот Фумио Кишида, кој има шанса да ја зацврсти сопствената моќ по успехот на изборите, како и американската министерка за финансии, Џенет Јелен, беа меѓу стотината присутни на оддавање почит на Абе, три дена по неговото убиство за време на предизборен собир.

Најдолговечниот јапонски премиер, кој поднесе оставка во 2020 година, ќе биде погребан утре.
– Присутно е длабоко чувство на тага поради неговата загуба. Премиерот Абе беше визионерски водач и ја зајакна Јапонија. И знам дека неговото наследство ќе живее и ќе резултира со просперитетна Јапонија – изјави Јелен.

Властите ја продолжуваат истрагата за 41-годишниот осомничен, Тецуја Јамагами, кој беше уапсен на лице место во западниот јапонски град Нара.

Според јапонски медиуми, во полиција осомничениот изјавил дека со месеци го планирал нападот, обвинувајќи го поранешниот премиер за врски со верска организација, што ја обвинува за финансиската пропаст на својата мајка.

Back to top button
Close