Вечерва нов силен земјотрес во Турција

Турција вечерва ја погоди нов и силен земјотрес во централниот дел на земјата и бил со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала.

Земјотресот се случил околу 22:31 часот по локално време.

Епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Караманмараш, на околу 54 километри северо-западно од тој град. Ова место беше уништено во земјотресот пред две недели.

Овој земјотрес ја погоди турската почва на длабочина од околу десет километри.

Back to top button
Close