Верстапен победи на домашната трка за Големата награда на Холандија

epa10159293 Dutch Formula One driver Max Verstappen of Red Bull Racing in action during the Formula One Grand Prix of the Netherlands at the Zandvoort Circuit in Zandvoort, Netherlands, 04 September 2022. EPA-EFE/SEM VAN DER WAL
Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, победи на денешната трка од Формула 1 шампионатот за Големата награда на Холандија.

За Верстапен ова е јубилејна десеттата победа во сезоната 2022 година и вторпат по ред во Зандворт.

Второто место му припадна на Џорџ Расел од Мерцедес, а трет беше Шарл Леклер од Ферари.

Седумкратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, кој настапува за Мерцедес, заврши на четвртото место.

Возачот на Ферари, Карлос Сајнц заврши на петтото место, но поради казна од 5 секунди поради невнимателно излегување од боксот, Шпанецот падна на осмото место.

Следното коло во Формула 1 ќе се одржи во Италија од 9 до 11 септември.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close