ВИДЕО: Апасиев ја повикува толпата и фрла кон полицијата и Владата

На социјалните медиуми се појави видео на кое јасно се гледа како лдиерот на Левица и рпатеник во Собранието, Димитрар Апасиев, ја повикува толпата кон владата, се доближува и самиот фрла кон  полицијата и владата.

Вчеравечер пак, истиот, обвини дека власта уфрлала провокатори на протестите.

-Вечерва, владата на СДС и ДУИ во целост прикажа како се манипулира и демонстрира насилство врз обичен народ. Министерот Спасовски очигледно го оствари своето сценарио дека ќе се случат радикални сцени – само за да апсат невини граѓани. Негрижејќи се ниту за граѓаните, ниту за полицијата, Спасовски ги изложи сите во опасност – само за да ги прикажи илјадниците граѓани кои достоинствено протестираат како насилници.

Левица претходно предупреди дека власта ќе уфрли провокатори со фантомки, со цел да се апсат граѓани и да се амортизира револтот кај народот.

И покрај лошите временски услови, илјадници граѓани денес маршираа против новото национално предавство на ДУИ. Тоталитарниот режим се обидува да ја инструментализира полицијата против сопствениот народ, само за да го спасат неизбежниот пад од власт – напиша Апасиев на фејсбук.

 

 

Back to top button
Close