(ВИДЕО) Бајден на клучниот самит на НАТО: „Ова е одлучувачки момент, Русија нема да победи“

Во краток, но моќен говор на отворањето на самитот, претседателот рече дека воената алијанса е „помоќна од кога било“, бидејќи се соочува со „клучен момент“ со војната меѓу Русија и Украина.

Предупредувајќи дека „автократите го срушија глобалниот поредок“, Бајден најави дополнителна воена помош за Киев. Би-би-си потсетува дека планот е да се донираат повеќе батерии од моќните американски системи за противвоздушна одбрана од типот Патриот, како и други системи за зајакнување на украинската ПВО. Донациите ги водат Америка, Германија, Италија, Холандија и Романија.

„Војната ќе заврши со тоа што Украина ќе остане слободна и независна земја“, рече Бајден во синоќешниот говор. „Русија нема да победи, Украина ќе победи.

Бајден зборуваше околу 13 минути со јасен глас, што е забележителна разлика од неговиот нејасен тон за време на минатомесечната претседателска дебата со Трамп

Back to top button
Close