(Видео) Големи пожари за зафатија Калифорнија, илјадници луѓе во бегство

Шумските пожари се шират низ Северна Калифорнија поради силниот топлотен бран, а на десетици илјади луѓе им е наредено да се евакуираат, јавува Би-би-си. На околу 28.000 луѓе им било кажано да ги евакуираат своите домови откако избувна шумски пожар оваа недела, објави Калифорниското одделение за шумарство и заштита од пожари (CalFire).

Опасното топло, суво и ветровито време се очекува да продолжи, а Националната метеоролошка служба предвидува дека температурите би можеле да достигнат до 47 степени во некои области на почетокот на следната недела.

Back to top button
Close