(ВИДЕО) Хаос во Газа: Над 100 загинати додека чекале ред за храна

Најмалку 104 лица загинаа, а 760 се повредени откако војниците на израелските одбранбени сили (ИДФ) отворија оган додека гладните палестински цивили се собраа околу камион со храна, соопшти палестинското Министерство за здравство во Газа, управувана од Хамас.

Цивилите се собраа околу камион со помош, надевајќи се дека ќе добијат храна кога израелски тенкови и беспилотни летала почнаа да пукаат врз луѓето на улицата Харун Ал Рашид во западниот дел на градот Газа, во областа Шеик Ајлин.

 

 

Back to top button
Close