(Видео): Олимпиецот Георгиевски свечено дочекан на аеродром – „Чувството е прекрасно“

Олимпиецот Дејан Георгиевски попладнево слета на скопскиот Аеродром каде беше дочекан од директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски и стотици навивачи, членови на неговото семејство, претставници на неговиот клуб „Бутел“.

– Благодарност до сите за поддршката. Чувството е одлично. Премногу сум уморен. Покана вечер да дојдете да го прославиме овој успех кој не е само за мене, туку за цела Македонија – истакна во своето кусо обраќање медалистот.

Тренерот Дарко Костовски е задоволен од постигнатиот резултат и најави нови успеси.

– Ни следува Светско првенство во Кина. Се надеваме дека ќе му се реваншираме на Русинот во многу скоро време – истакна Дарко Костовски.

Неговиот брат Борче, кој го водеше Георгиевски на борбите рече:

„Радувај се Македонијо, испишавме историја“.

Back to top button
Close