(Видео) Расте бројот на загинати во земјотресот во Јапонија


Бројот на загинати во силниот земјотрес во Јапонија денеска се искачи на 57, јавува „Кјодо“.

Неколку силни земјотреси, од кои најсилниот беше 7,6 степени според Рихтеровата скала, во понеделникот ја погодија јапонската префектура Ишикава, на брегот на Јапонското Море.

Сепак, спасувачките напори се отежнати поради тешко оштетените и блокирани патишта, а властите велат дека им е тешко да го проценат целосниот обем на штетата.

„Мораме да се тркаме со времето за да ги бараме и спасиме жртвите од катастрофата“, рече премиерот Фумио Кишида.

Во земјотресот беа уништени куќи на полуостровот Ното, а во градот Ваџима избувнаа повеќе од 200 пожари.

Се уште не е познато колкав е размерот на штетата, а урнатините и блокираните патишта ги отежнуваат операциите за помош и спасување.

Предупредувањата за цунами за областите покрај Јапонското Море беа укинати утринава, откако највисокиот бран од најмалку 1,2 метри стигна до пристаништето Ваџима во понеделникот.

Досега се евакуирани повеќе од 57.000 луѓе, пренесува Танјуг.

Јапонскиот премиер Фумио Кишида изјави дека владата ја координира испораката на хуманитарна помош со брод.

Според него, околу 1.000 луѓе се ангажирани во спасувачките и хуманитарните операции.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 30 километри од Ваџима на длабочина од 16 километри.

Земјотресот бил со интензитет од 7 степени, што е највисоко ниво на јапонската скала со интензитет.

Официјални лица велат дека бројот на жртви би можел да продолжи да расте, јавува Би-Би-Си.

Илјадници лица од воен персонал, пожарникари и полицајци од целата земја беа испратени во најпогодената област на полуостровот Ното во префектурата Ишикава.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close