(ВИДЕО) Русите бомбардираа хотел во кој се одржува детски камп

Вчера, според локалните украински власти, во гранатирањето на регионите Харков и Запорожје загинале две лица, а неколку други биле ранети. Во нападот на хотелот во Запорожје најмалку 16 лица се повредени, меѓу кои и четири деца, изјави Јуриј Малашко, шеф на регионалната воена администрација.

Меѓу повредените деца има и тригодишно девојче. Едно лице е убиено во нападот, соопштија властите. Во областа Харков, по руското гранатирање на селото, една жена загина, а двајца мажи се повредени, изјави Олех Синијехубов, шеф на воената управа на регионот Харков.

Back to top button
Close