Видео: Торнадо во Германија: Педесетина повредени, неколку загинати

Повеќе од 50 луѓе се повредени, меѓу нив и десет потешко во Падерборн, на западот на Германија каде се појави „торнадо“, вели портпаролот на полицијата за АФП. Има и неколку загинати, односно споре првичните информации, тројца загинале.

Торнадото предизвикало голема материјална штета во тој град во Северна-Рајна Вестфалија, која со цела јачина беше погдена од бурата што моментално поминува низ Германија, а се појави по невообичаено високите температури за ова време од годината.

Back to top button
Close