(ВИДЕО) Зеленски го посети Херсон: Сè ќе обновиме

Украинската контраофанзива минатата година ја потисна руската армија од регионалниот центар Херсон по неколкумесечна окупација. Работниците сега се зафатени со обновување на снабдувањето со електрична енергија и вода

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети јужниот регион Херсон, ја обиколи локалната инфраструктура и вети дека ќе „обнови сè“ по руската инвазија. Посетата на регионот каде што Украина спроведе успешна контраофанзива против руските окупаторски сили на крајот на минатата година беше второ заминување на Зеленски од Киев оваа недела.

Тој вчера ја посети војската во близина на источното бојно поле во градот Бахмут.

„Разговарав со локалните жители за нивните моментални проблеми и потреби. Ќе обновиме сè, ќе изградиме сè одново. Како и со секој град и село што настрада поради окупаторот“напиша Зеленски на Фејсбук.

Украинската контраофанзива минатата година ја потисна руската армија од регионалниот центар Херсон по неколкумесечна окупација. Работниците сега се зафатени со обновување на снабдувањето со електрична енергија и вода.

„Мораме да се погрижиме за целосно обновување и заштита на нашиот енергетски сектор! Благодарен сум на сите што работат на ова и ја враќаат светлината на нашиот народ!“напиша Зеленски во посебна објава во која може да се види како ја обиколува енергетската инфраструктура.

Back to top button
Close