Во Белорусија 12 опозициски активисти осудени на затворски казни до 25 години

epa08649481 Belarus women take part in a women’s demonstration across Minsk, Belarus, 05 September 2020. Opposition activists continue their daily protest actions, demanding new elections under international observation. EPA-EFE/STRINGER
Дванаесет белоруски опозициски активисти се осудени на казни од 2,5 до 25 години затвор на судењето за „тероризам” како што беше наречено големото протестно движење од 2020 година, објави денеска организацијата за човекови права „Весна”.
Николај Аутуковиќ, водач на групата според обвинението, осуден е на 25 години затвор на крајот од процесот што започна во мај.
Уште 11 активисти во Белорусија се осудени на затворски казни од две и пол до 20 години.
Аутуковиќ е обвинет за „тероризам” и за подготовка на чинот „тероризам” во организирана група, велепредавство и заговор за преземање на власта, соопшти организацијата „Весна”.
Тој е 59-годишен поранешен офицер и ветеран од советската војна во Авганистан. Исто така и помогна на опозицијата да собере средства за напорите да се спротивстави на белорускиот претседател Александар Лукашенко, кој владее повеќе од 28 години.

Back to top button
Close