Во Доњецк утринава најмасовно гранатирање од 2014 година досега

epa10011481 A picture taken during a visit to Mariupol organized by the Russian military shows debris of school No.22 after shelling on 30 May in downtown Donetsk, Ukraine, 13 June 2022. According to Eduard Basurin, deputy head of the People’s Militia Department of the self-proclaimed Donetsk People’s Republic (DPR), the shelling of Donetsk, including the city center, began after Western countries started to supply heavy weapons to Ukraine. On 24 February Russian troops entered Ukrainian territory starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY
Градот Доњецк утрово беше подложен на најмасовното гранатирање од 2014 година, соопшти заменик – шефот на претставништвото на т.н. Народна Република Доњецк (ДНР) во Заедничкиот центар за контрола и координација на прашањата за воени злосторства во Украина, Наталија Шуткина.

Според неа, врз градот биле истрелани 40 ракети „Град” и биле погодени централните области.

– Моментално работиме на утврдување на штетата, која е многу голема, бидејќи регионот е густо изграден, истакна Шуткина.

Back to top button
Close