Во Грузија: Илјадници демонстранти се судрија со полицијата: „Не сакаме повторно да бидеме дел од Русија“

Демонстрантите во поранешната советска република Грузија фрлаа молотови коктели и камења врз полицијата во вторникот вечерта, откако парламентот ја даде својата првична поддршка за нацрт-законот за „странски агенти“ за кој критичарите велат дека е чекор кон авторитаризам. Полицијата во центарот на главниот град Тбилиси употреби водени топови и солзавец за да се обиде да растера илјадници демонстранти, кои стравуваат дека нацрт-законот може да ги оштети надежите на јужнокавкаската земја за членство во Европската унија.

Законот, поддржан од владејачката партија Грузиски сон, ќе бара од сите организации кои добиваат повеќе од 20 отсто од своето финансирање од странство да се регистрираат како „странски агенти“ или ќе се соочат со значителни казни. Критичарите велат дека тоа потсетува на законот од 2012 година во Русија кој оттогаш се користи за сузбивање на неистомисленици.

Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили, која сака да стави вето на нацрт-законот ако е на нејзиното биро, рече дека е на страната на демонстрантите. „Вие ја претставувате слободна Грузија, Грузија која својата иднина ја гледа на Запад и нема да дозволи некој да ви ја одземе таа иднина“, рече таа во говорот снимен во САД, каде што е во официјална посета.

„Овој закон никому не му треба… секој што гласаше за овој закон го прекрши уставот“, рече таа. Парламентот, сепак, може да го отфрли нејзиното вето. Демонстрантите протестираа, додека полицијата во опрема за немири употреби солзавец и водени топови. Врз полицијата биле фрлени најмалку три молотови коктели, како и камења. Луѓето кои ги почувствуваа последиците од солзавецот беа згрижени на скалите пред зградата на Собранието.

Back to top button
Close