Во обраќањето за Божиќ Зеленски им вети слобода на Украинците

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вети дека ќе ја „врати слободата“ на народот на Украина во обраќање на нацијата на Божиќ, само неколку часа по новата рунда руски напади во кои загинаа најмалку 10 лица, а беа ранети повеќе од 60 други.

Тој ги повика Украинците да истраат низ тешка зима „и покрај смртта и уништувањето, прекините на струја и постојаната закана од руски напади“.

„Слободата има висока цена, ропството има уште повисока цена“, рече Зеленски во видео пораката објавена доцна синоќа.

„Да ја пребродиме оваа зима бидејќи знаеме за што се бориме“, рече тој.

Претседателот им оддаде почит на Украинците кои го поминуваат Божиќ во руско заробеништво и на оние кои морале да побегнат во странство поради инвазијата.

Back to top button
Close