Во рации низ речиси цела Германија уапсени 25 десничарски екстремисти

epa09643050 Police officers lead a suspect out of a residential building in Dresden, Germany, 15 December 2021. Police and special forces of the State Criminal Police Office (LKA) searched several houses in Dresden after death threats were sent by individual members of a Telegram group against Prime Minister of Saxony Michael Kretschmer. EPA-EFE/CHRISTIAN ESSLER
Дваесет и пет десничарски екстремисти од таканареченото „Граѓанско движење на Рајхот” се уапсени во Германија, изјави денеска портпаролот на федералното обвинителство, пренесе ДПА.

-Полицајците спроведуваат рации во 11 од 16-те сојузни покраини во Германија, како дел од големата операција против екстремистите, додаде портпаролот.

Членовите на движењето не го прифаќаат легитимитетот на германската држава. Тие често одбиваат да плаќаат даноци и собираат нелегално оружје.

Движењето е составено од помали групи со називи како „Конфедерација на германскиот Рајх” или „Кралство Германија”.

Германската разузнавачка агенција проценува дека движењето има околу 21.000 приврзаници, пренесува ДПА.

Back to top button
Close