Во Србија ништо ново: Продолжува неконтролираната моќ на СНС

Изборите се и не се завршени. Тие се затоа што гласањето заврши, гласовите главно се преброени, а резултатот – освен во Белград – е сосема јасен.

Но, не се, бидејќи најголемата опозициска сила „Србија против насилство“ ги нарекува изборите недемократски и најавува борба за нивно оспорување со сите легитимни средства.

Извори на Дојче Веле и запознаени со ситуацијата затоа шпекулираат за можноста за повикување на протести, што би било сомнително поради очигледните грешки во чекори што ги презеде „Србија против насилството“.

 

Надлежните го достигнаа приближно „својот“ процент

„Ако им се верува на бројките што ги изнесе Вучиќ, СНС доживеа уште една голема победа“, вели Филип Шварм, главен уредник на неделникот „Време“, осврнувајќи се на републичките избори. „Исто така, опозицијата доживеа фијаско, и проевропска и десничарска.

Целата опозиција – иако многумина се прашуваат дали таму треба да се преброи движењето на Бранимир Несторовиќ – со тоа не доби значително повеќе гласови отколку на изборите минатата година.

Под цензуот потонаа и некои листи за кои се предвидуваше сигурен влез во Собранието, како коалицијата Двери и Заветници.

Доколку се потврдат овие резултати, „Србија влегува во уште еден период кога на кој било начин нема да може да се ограничат напредњаците“, вели Шварм за ДВ. „Очигледно е дека со нападот врз социјалистите, напредњаците земаа значителен дел од гласовите бидејќи тие две владејачки партии го делат електоратот.

Со последната оценка се согласува и политичкиот консултант Душан Љ. Миленковиќ, кој потсетува дека ланските избори беа обратно – социјалистите им наштетија на нардњаците. И покрај апсолутното мнозинство, Миленковиќ потсетува дека властите во збирот,сепак, бележи мал пад.

„Друго важно откритие е дека граѓанската опозиција имаше еден од трите најдобри резултати во историјата на повеќепартиските системи“, изјави Миленковиќ за ДВ.

 

Залудно противење на резултатите?

Иако Миленковиќ не мисли дека „Србија против насилство“ претерано потфрли на гласачките места, и тој и Шварм се согласуваат дека проевропската колона доживеа фијаско по гласањето.

Имено, дури и репортерите од нивниот штаб забележале нервоза и долго чекале некој да им се обрати. Тоа беше направено многу доцна, околу 22:30 часот, кога Мирослав Алексиќ и Мариника Тепиќ се обидоа да ги доведат во прашање резултатите за кои брмчеше целата земја. Конкретно ја најавија тепачката во Белград.

Од овој список тврдеа дека во Белград биле донесени 40.000 гласачи „однадвор“, особено од Република Српска.

„Изненаден сум што „Србија против насилство“ не ги призна изборните резултати. „Сите ги видовме неправилностите за кои зборуваат, но моравме да се справиме со тоа до 20:30 часот“, вели тој.

Шварм смета дека на дело е несериозноста, и кога е во прашање кампањата и кога станува збор за самиот изборен ден.

„Можеби уште овој понеделник да ги поканат граѓаните на демонстрации. Но прашање е дали ќе има протести. Зашто, речиси цела вечер од нивниот штаб немаше звуци. Ги убедуваа граѓаните дека ги контролираат изборите, а потоа одеднаш признаа дека не е така“, вели Шварм.

Доколку се оди по патот на протестот, вели искусен новинар, Србија ќе се соочи со сценарио од 1996 година – ако одзивот на граѓаните е голем. „Ако тоа не се случи, тогаш генерација опозициски политичари ја испеа својата лебедова песна. Нивните кариери како партиски лидери стануваат неодржливи“.

 

Несторовиќ како странец

Иронично, сламката на спасот за „Србија против насилството“ би можело да биде движењето „Ние – гласот на народот“ предводено од контроверзниот лекар, љубител на вонземјани и критичар на вакцини Бранимир Несторовиќ.

Затоа што, во првите настапи ја отфрли можноста тој да биде нечиј тас на вагата во Белград. Резултатите сугерираат дека СНС и СПС заедно имаат 54 или 55 мандати, што значи дека им недостасува мандат или два.

Несторовиќ, наводно, не сака да го удави своето движење во некоја влада, туку има намера дополнително да го зајакне додека не стане „доминантна“ политичка сила во земјата. Според тоа, тој рече дека наскоро очекува нови избори во Белград.

„По изјавата на Несторовиќ, се чини дека изборите во Белград се поблиску до повторување или можни се коалиции кои се целосно изненадување“, вели Миленковиќ.Тој објаснува како Несторовиќ со група горе-долу непознати луѓе добил огромен број гласови – особено во Белград. Тој потсетува дека Несторовиќ и останатите од списокот се редовни гости на опскурниот канал на Јутјуб „Балкан инфо“, но не само тоа.

„Тоа е комбинација на трол-гласањекако и доаѓањето на некои гласачи од паралелната реалност на ЈуТјуб каналот“, тоа е и резултат на застапеноста на Несторовиќ на националните фреквенции“, вели Миленковиќ„Тоа покажува колку ја боли опозицијата што е исфрлена од националните фреквенции“, додава тој.

Токму во ова прераспоредување на Несторовиќ во студијата на најпопуларните телевизии Филип Шварм го гледа доказот дека тој е играч на Вучиќ. „Очигледно е дека Несторовиќ е лансиран за да се закопа правото. Впрочем, Вучиќ го измисли за време на пандемијата на коронавирусот“.

Се уште постои знак прашалник за изборите во Белград, а единствено е сигурно дека гласачите во повеќето локални области ќе излезат на гласање напролет следната година.

Тогаш, ако му се верува на претседателот Вучиќ, нема да има посебни избори. Следниот парламентарен, претседателски и белградски ќе биде во 2027 година. Освен ако не се случи, не знам ни јас што“, додаде Вучиќ.

Back to top button
Close