Врховниот суд на САД пресуди дека Трамп ужива одреден имунитет од кривично гонење за службени дела

Врховниот суд на САД пресуди дека поранешните претседатели имаат право на одреден степен на имунитет од кривично гонење, со тоа намалувајќи ја веројатноста федералната кривична постапка против Доналд Трамп да продолжи пред изборите во 2024 година.

Како што пренесува Ројтерс, поранешниот американски претседател и овогодишен републикански кандидат за претседател Доналд Трамп не може да биде кривично гонет за службени дејствија како претседател, туку може да биде гонет за приватни дела. Според пишувањата, ова е значајна одлука со која по првпат се признава каква било форма на претседателски имунитет од гонење.

„Заклучуваме дека, според нашата уставна структура за поделба на власта, природата на претседателската власт бара поранешниот претседател да ужива одреден имунитет од гонење за службени дејствија за време на неговиот мандат“,пишува главниот судија Џон Робертс во објаснувањето.

Трамп ја поздрави пресудата во објава на социјалните мрежи.

„Голема победа за нашиот Устав и демократија. Горд сум што сум Американец“,напиша Трамп.

Случајот се враќа на понизок суд, кој ќе одлучи дали дејствијата на Трамп биле службени или приватни.

Поранешниот претседател се соочува со три точки од обвинението за заговор и едно обвинение за попречување на службените постапки, сите поврзани со неговите напори да остане на претседателската функција по поразот на изборите во 2020 година.

Трамп е обвинет дека ги надгледувал напорите за поништување на изборите во 2020 година, за заговор за мешање во потврдувањето на изборните резултати, заговор за измама на владата и заговор за одземање на правото на гласачите.

Покренато обвинение против Трамп за обид за поништување на изборните резултати во 2020

Во тужбата, исто така, се наведува дека тој ширел лажни тврдења за изборни измами, планирал да регрутира лажни избирачки списоци, вршел притисок врз претставниците на американското Министерство за правда да отворат лажни истраги за изборни измами и вршел притисок врз неговиот потпретседател Мајк Пенс да ја попречи конгресната потврда за победата на Џо Бајден.

Back to top button
Close