Вучиќ: Го ценам пријателството меѓу Србија, Албанија и Северна Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ обраќајќи се на онлајн панел-дискусијата „Економски форум на Делфи“ за пристапувањето на Западен Балкан во ЕУ, изјави дека во голема мерка го цени пријателството на трите држави, Србија, Албанија и Северна Македонија, кои се на патот кон ЕУ и дека многу ја цени тешката, посветена работа на комесарот за проширување Оливер Вархеји.

Како што јави допсиникот на МИА од Белград, тој потсети дека Србија, Северна Македонија и Албанија ја започнале иницијативата „Мал Шенген“ со цел да се овозможи слободен проток на луѓе, стоки и додаде дека е благодарен на ЕУ, која се залага за истите вредности.

-Гледаме дека треба да соработуваме не само за прашањето на економските односи, туку исто така сакаме да ги подобриме нашите односи кои имаат врска со инфраструктурата и поврзаноста, кажа Вучиќ.

Тој наведе дека политичката борба за младите и за генерациите што доаѓаат е најважна и дека таа може да се постигне само ако сите заедно соработуваат.

-Кога ќе кажам заедно, мислам на ЕУ и сите земји во регионот, кажа Вучиќ, додавајќи дека не постои одржлива иднина за народите, доколку младите немаат шанса да комуницираат со своите први соседи.

Тој посочи дека земјите во регионот треба да ја оживеат и да ја обноват довербата меѓу себе и додаде дека е горд што не може да се најдат луѓе кои говорат нешто лошо за Северна Македонија, но и за Албанија.

-Горд сум на тоа и тоа е резултат на нашата заедничка работа во претходните години, кажа Вучиќ. Тој посочи дека има простор за натамошно подобрување на односите меѓу државите, со заедничка работа во економскиот сектор, но и на политичката агенда.

-Сакам владите од сите три земји да градат мостови на доверба и верба, а луѓето од нашиот регион тоа ќе знаат да го ценат, оцени Вучиќ.

На панелот за пристапување на Западен Балкан во ЕУ, каде говореа и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, албанскиот премиер Еди Рама и поранешниот премиер на Северна Македонија Зоран Заев, Вучиќ оцени дека Србија прави максимални напори на реформскиот пат во европските интеграции, во областа на владеењето на правото, реформите во економскиот сектор и во поддршката за слободни медиуми.

Back to top button
Close