Вучиќ: Макрон не бараше да воведемe санкции кон Русија. Никој не може да ја уценува Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ, истакна дека не се точни информациите дека францускиот претседател Емануел Макрон барал од него да воведе санкции против Русија.

„Србија има своја позиција на која е горда. Никој не може да ја уценува Србија. Велат Макрон ме уценувал да воведеме санкции на Русија, но тоа не е точно. Имав пријателска средба со Макрон и задоволен сум од средбата“, рече Вучиќ.

Back to top button
Close