Вучиќ за атентатот: Никогаш нема да носам панцир во моја земја

„Ќе се појават нови податоци“, изјави претседателот Александар Вучиќ, коментирајќи ги наводите на соработникот на сведокот Срѓан Лалиќ дека групата на Вељко Беливук планирала да го убие.

Тој посочи дека службите имаат податоци за тоа кој требало да учествува во извршувањето и на првиот и на следниот планиран атентат.

„Ќе се појават нови податоци. Почнаа да зборуваат за убиството и да ме нападнат, сега имаме потврди и знаеме кој се учествувал во тие приказни. Кој требаше да учествува во егзекуцијата и во првиот и во наредниот обид“, рече Вучиќ на конференцијата за медиуми, а пренесува Н1.

Нападот наводно бил планиран за време на откривањето на споменикот на Стефан Немања на плоштадот Сава во Белград.

Вучиќ рече дека тој ден, поради големата површина на која се наоѓал, биле ангажирани сите снајперисти и специјалци што ги има Србија и дека одбил да носи панцири.

Back to top button
Close