Вучиќ за литиумот: Направена е грешка, странските служби најдоа луѓе да го запрат растот на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, гостувајќи во утринската програма на ТВ Пинк, зборуваше и за литиумот, при што рече дека се уште тврди дека е направена грешка што се прекинати сите активности со литиумот и за тоа ги обвини странските служби кои нашле луѓе да го запрат напредокот на Србија, јави дописникот на МИА од Белград.

-Мислеа дека сум луд затоа што само јас зборував за литиумот. Сето тоа можевме да го направиме по највисоки светски стандарди и да ни процвета тој дел од Србија. А зошто не го направивме тоа, бидејќи странските служби тука најдоа луѓе кои ќе го запрат развојот на Србија, изјави Вучиќ.

-Ќе имавме три до четири проценти поголем раст на годишно ниво. За десет години ќе стигневме до средно развиена европска земја. Србија се уште е економски најдобрата земја во регионот и ќе бевме уште подобри. Јасно ми е зошто го направија тоа странците. Тие сакаат дисбаланс, Србија да не може да оди погоре, туку да мораат да ја контролираат. Затоа го направија тоа со литиумот и ја забавија нашата држава. Утре владата да донесе друга одлука, а нема, изгубивме пет години. Имаме литиум, имаме молибден кој е неопходен за оружје. Имаме и калцит, карбонат како и да му е името. Богати сме ама не можеме да го користиме тоа, бидејќи рударството како гранка кај нас не постои, рече Вучиќ.

Back to top button
Close