Вучиќ за Ројтерс: Бараме ослободување на Србите и начин за смирување на тензиите

epa10226400 Serbian President Aleksandar Vucic attends the Meeting of the European Political Community in Prague, Czech Republic, 06 October 2022. The first meeting of the European Political Community brings together leaders from across the continent including non EU members countries with the aims to foster political dialogue and cooperation and to strengthen the continent’s security, stability and prosperity, a statement by the European Council reads. EPA-EFE/MARTIN DIVISEK
Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за британската агенција Ројтерс изјави дека Белград бара ослободување на сите уапсени Срби и начин за смирување на тензиите во северно Косово, јави дописникот на МИА од Белград.

Во интервјуто, кое го даде по седницата на Советот за национална безбедност, Вучиќ повтори дека Србите на Косово не смеат да учествуваат во насилството врз припадниците на силите на КФОР и ЕУЛЕКС.

-Никој, под никакви околности, не треба да учествува во нападите врз Еулекс и Кфор, рече Вучиќ.

На прашањето дали Белград ќе се обиде да најде начин да ја деескалира ситуацијата на северот на Косово, тој кратко одговори „апсолутно”.

Агенцијата наведува дека Вучиќ ги обвини властите во Приштина и премиерот на Косово, Албин Курти, дека поттикнуваат тензии со „безброј еднострани потези”.

-Секогаш кога некој мисли дека сме решиле нешто, се појавува друг проблем, истакна Вучиќ.

Претседателот на Србија побара ослободување на неодамна уапсените Срби на северот на Косово бидејќи, како што нагласи, „тие се држат под лажни обвиненија” и повлекување на косовската полиција од северот на Косово, во согласност со Бриселскиот договор.

-Косовската полиција нема што да прави на север… Особено луѓе вооружени до заби. Тоа предизвикува непријатност и страв кај српското население, рече Вучиќ.

Британската агенција тврди дека Вучиќ одбил да прецизира кои чекори ги усвоил Советот за национална безбедност на седницата.

Back to top button
Close