Видео: Зеленски ја обвини Русија: Загинаа 11 лица во Харков, меѓу кои и едно дете

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави видео на неговиот профил од гранатирање на една зграда во местото Лозова во украинскиот регион Харков.

Зеленски на неговиот профил објави снимка од експлозијата, при што кажа дека загинале 11 лица, меѓу кои и едно 11-годишно дете.

„Окупаторите ја земаа културата, образованието и човештвото за свои непријатели. Тие ги гаѓаат со проектили и бомби. Што им е во умот на луѓето кои избираат такви цели? Апсолутно зло, апсолутна глупост“, напиша Зеленски.
Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави видео на неговиот профил од гранатирање на една зграда во местото Лозова во украинскиот регион Харков.

Зеленски на неговиот профил објави снимка од експлозијата, при што кажа дека загинале 11 лица, меѓу кои и едно 11-годишно дете.

„Окупаторите ја земаа културата, образованието и човештвото за свои непријатели. Тие ги гаѓаат со проектили и бомби. Што им е во умот на луѓето кои избираат такви цели? Апсолутно зло, апсолутна глупост“, напиша Зеленски.

Back to top button
Close