Зеленски ја откажа посетата на Шпанија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја откажува очекуваната посета на Мадрид в петок, објавија шпанските медиуми, а информацијата е потврдена и од шпанската кралска палата.

Палатата денеска ја ажурираше кралската агенда, отстранувајќи ја средбата в петок меѓу шпанскиот крал Фелипе Шести и Зеленски.

Шпанскиот печат објави дека украинскиот лидер ја донел одлуката откако Русија започна нова офанзива во североисточна Украина

Back to top button
Close