Зеленски до лидерите од Г-20: Војната мора да заврши сега

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им се обрати на лидерите на самитот на Г-20 на Бали и рече дека војната во Русија мора да заврши сега.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им се обрати на лидерите на самитот на Г-20 на Бали и рече дека војната во Русија мора да заврши сега.

Тој, исто така, се заложи за продолжување на историскиот договор за извоз на жито, кој е пред истекување.

Зеленски им се обрати на светските лидери преку видео врска на индонезискиот остров, каде денеска и утре се одржува самитот на Г-20, јавува Би-Би-Си.

„Убеден сум дека сега е моментот кога уништувачката војна на Русија мора и може да се запре. Постои украинска формула за мир. Мир за Украина, Европа и светот. И има голем број решенија кои можат да се спроведат со цел да се Тој навистина го гарантира мирот.

Тој потоа ги претстави условите што Украина ги има за мир, а тоа се: нуклеарна безбедност, безбедност на храна, енергетска безбедност, ослободување на затвореници, спроведување на Повелбата на ОН и враќање на територијалниот интегритет и светски поредок на Украина и повлекување на руските трупи и прекин на непријателствата.

Зеленски постојано им се обратќа на лидерите на „Г19“, исклучувајќи ја Русија.

Главното меѓу неговите барања беше продолжување на она што е познато како Црноморски договор за жито, потпишан во јули меѓу Обединетите нации и Русија.

Договорот гарантираше дека извозот на храна блокиран од руските воени бродови во украинските пристаништа може да биде транспортиран.

ОН велат дека од почетокот на договорот, успешно се извезени 10 милиони тони жито и друга храна, што помогнало да се избегне глобална криза со храна.

Но, договорот истекува на 19 ноември. Зборувајќи на состанокот на Г-20 за безбедност на храната во вторникот, Зеленски рече дека договорот треба да се продолжи на неодредено време, „без разлика кога ќе заврши војната“.

„Правото на храна е основно право на секој човек во светот“, рече тој, сугерирајќи договорот да се прошири и на другите пристаништа во регионот на Миколаев,пренесе Телеграф.рс.

Back to top button
Close