Зеленски е подготвен да разговара само со Путин и единствено за завршување на војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа преку видео врска до Светскиот економски форум потенцира дека Владимир Путин е единствениот руски функционер со кој е подготвен да се сретне со само една цел – да се стави крај на војната.

– Без него не се носат одлуки, а ние мора да бидеме јасно свесни за тоа… И ако зборуваме за конкретна одлука за завршување на војната, тогаш оваа одлука нема да биде донесена без него … И по она што го направи, знаете, немаме голема желба за овие средби, и не може да има голема желба да се сретнеме со посредници, така што, во принцип, не прифаќам никакви средби со никој од Руската Федерација освен со претседател на Руската Федерација. Има едно прашање на маса – ​​за завршување на војната. Тоа е тоа. Нема за што друго да се зборува, нагласи Зеленски.

Во своето обраќање, претседателот на Украина истакна дека договарањето за какви било преговори со Русија станува се потешко поради, како што рече, евидентните дејствија на руската армија против цивилите под окупација.

Back to top button
Close