Зеленски: Напредуваме во некои делови на Донбас

Украинските сили ги држат своите позиции против руските војници во источниот регион Донбас и постигнуваат одреден напредок во некои области, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

– Во целина, ги држиме своите позиции. Има и некои области на фронтот каде што правиме одреден напредок. Киев ја зајакна својата противвоздушна способност и дополнително ќе ја зајакне во новата година за да се заштити себеси и целиот европски континент, рече Зеленски во најновото видео обраќање.

„Гардијан” наведува дека тврдењата на Зеленски не може независно да се проверат.

Back to top button
Close