Зеленски назначи нови амбасадори на Украина во Летонија, Бахреин и во Бугарија

 

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски синоќа издаде указ  именување нови амбасадори во Летонија, Бахреин и во Бугарија.

Во Бугарија е назначена Олесија Илашчук на местото на Виталиј Москаленко кој ја предводеше украинската дипломатска мисија во таа држава од септември 2018 година. з

Back to top button
Close