Зеленски тврди дека Русија планира со напади со дронови да ја исцрпи Украина

epa09912707 A handout photo made available by the Ukrainian Presidential Press Service shows Ukrainian President Volodymyr Zelensky during a meeting with his cabinet and visiting parliamentary delegations, among them from Switzerland, Romania and North Macedonia in the parliament building in Kyiv (Kiev), Ukraine, on 27 April 2022. EPA-EFE/UKRANIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Русија планира долгорочна офанзивна кампања со ирански беспилотни летала за „исцрпување” на Украина, изјави денеска претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

„Имаме информации дека Русија планира долгорочни напади користејќи беспилотни летала Шахед, за исцпрпување на нашиот народ, нашата воздушна одбрана, нашата енергија”, рече Зеленски во своето ноќно видео-обраќање.

Тој уште истакна дека Украина мора „да дејствува и да направи се за терористите да не успеат во својата цел, како што не успеаја и во другите цели”.

Последните неколку месеци Русија користи ирански беспилотни летала за напади насочени кон онеспособување на енергетската инфраструктура на Украина.

Техеран негира дека Русија користи ирански дронови.

Back to top button
Close