Земјотрес со јачина од 5 степени регистриран во близина на брегот на Јапонија

– Земјотрес со интензитет од 5 степени е регистриран во близина на брегот на јапонскиот остров Хоншу, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на земјотресот бил на 21 километар североисточно од градот Иваки (Префектура Фукушима) со население од околу 357 илјади луѓе, на длабочина од 31 километар.

Нема извештаи за жртви или материјална штета. Не е објавена опасност од високи бранови цунами.

Back to top button
Close