Жоу контактибилен, трката во Силверстоун продолжи

epa10049589 Chinese Formula One driver Guanyu Zhou of Alfa Romeo Racing receives medical treatment after crashing during the Formula One Grand Prix of Britain at the Silverstone Circuit, Silverstone, Britain, 03 July 2022. EPA-EFE/MATT DUNHAM / POOL

Пилотот на Алфа Ромео, Гуанју Жоу е во стабилна и свесна состојба во медицинскиот центар во Силверстоун. Тој во денешниот инцидент на почетокот на трката во Формула 1 шампионатот за Големата награда на Велика Британија го извлече најдебелиот крај.

По верижниот судар во кој учествуваа повеќе болиди, оштетени се болидите на Естебан Окон (Алпин), Џорџ Расел (Мерцедес), Јуки Цунода (Алфа Таури), а Жоу со својот болид се преврти и излета далеку дури до просторот меѓу трибините и заштитната ограда.

Трката веднаш беше прекината со црвени знамиња и болидите беа испратени во боксот.

Покрај Жоу, и Албон е пренесен во медицинскиот цента.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close