19 нови случаи на ковид-19, оздравени се 26 лица

Во последните 24 часа се направени 2.456 тестирања, а регистрирани се 19 нови случаи на КОВИД-1 од:

• Скопје – 5
• Куманово – 3
• Гостивар, Кочани и Демир Хисар – по 2
• Прилеп, Тетово, Кичево, Гевгелија и Неготино – по 1.
Пријавени се вкупно 6 починати лица: 2 лица од Скопје (69г и 83г) и по едно лице од Радовиш (52г), Тетово (77г), Кичево (74г) и Струмица (80г).
Регистрирани се 26 оздравени пациент од:
• Скопје – 8
• Куманово – 4
• Радовиш и Кратово – по 3
• Штип – 2
• Гостивар, Кочани, Прилеп, Свети Николе, Пробиштип и Македонска Каменица – по 1.
Досега во земјата се направени вкупно 804.728 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.364, бројката на оздравени пациенти е 148.872, на починати е 5.435, а бројот на активни случаи изнесува 1.057

Back to top button
Close