21 мај во историјата – Амелија Ерхарт стана прва жена што сама го прелета Атлантикот

Пет години од денот кога американскиот авијатичар Чарлс Линдберг стана првиот пилот кој извршил самостоен, непрекинат лет преку Атлантскиот Океан, авијатичарката Амелија Ерхарт станува првата жена пилот која го повтори подвигот, приземјувајќи го својот авион во Ирска на 21 мај 1932 откако прелета преку Северниот Атлантик. Ерхарт патуваше 3.400 километри од Њуфаундленд за нешто помалку од 15 часа.

За разлика од Чарлс Линдберг, Ерхарт ѝ беше добро позната на јавноста пред нејзиниот самостоен трансатлантски лет. Во 1928 година, како член на екипаж од три лица, таа стана првата жена што го премина Атлантикот со авион. Иако нејзината единствена функција за време на преминувањето беше да го чува дневникот на авионот, со настанот се здоби со национална слава, а Американците беа заљубени во смелата и скромен млада пилотка. За нејзиниот самостоен премин преку Атлантик во 1932 година, таа беше наградена со Истакнат летечки крст од страна на Конгресот на САД.

Во 1935 година, во првиот лет од ваков вид, таа полета соло од Вилер Филд во Хонолулу, Хаваи, до Оукленд, Калифорнија, освојувајќи награда од 10.000 долари објавена од хавајски комерцијални интереси. Две години подоцна, таа се обиде, заедно со копилотот Фредерик Нунан, да лета околу светот, но нејзиниот авион исчезна во близина на островот Хауленд во јужниот дел на Пацификот на 2 јули 1937 година. Бродот на американската крајбрежна стража „Итаска“ фати радио порака дека е загубена и со малку гориво – последното што светот некогаш го слушна од Амелија Ерхарт.

Back to top button
Close