7 починаа, 10 се новозаразени – над 300 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2.825 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на КОВИД-1 од:

 

• Скопје – 5
• Прилеп и Виница – по 2
• Куманово – 1
Пријавени се вкупно 7 починати лица: по едно лице од Куманово (69г), Прилеп (78г), Тетово (77г), Гостивар (77г), Кочани (80г), Штип (69г) и Струмица (52г).
Регистрирани се 332 оздравени пациент од:
• Скопје – 101
• Куманово – 45
• Битола – 23
• Прилеп и Струмица – по 19
• Тетово – 16
• Охрид – 15
• Кичево – 12
• Струга – 10
• Виница – 9
• Радовиш – 8
• Гостивар – 7
• Штип, Ресен и Делчево – по 6
• Велес и Свети Николе – по 5
• Кавадарци, Неготино и Гевгелија – по 4
• Крушево – 3
• Богданци – 2
• Кочани, Крива Паланка и Демир Хисар – по 1.
Досега во земјата се направени вкупно 814.518 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.417, бројката на оздравени пациенти е 149.292, на починати е 5.455, а бројот на активни случаи изнесува 670

Back to top button
Close