Администрацијата на Бајден става на располагање 450 милиони долари за чиста енергија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден става на располагање 450 милиони долари за соларни фарми и други проекти за чиста енергија низ целата земја на локациите на сегашните или поранешните рудници за јаглен, како дел од тековните напори за борба против климатските промени.

epa10283783 U.S. President Joe Biden waves as he walks to board Marine One on the South Lawn of the White House in Washington, DC, USA, 03 November 2022. Biden is traveling to New Mexico to participate in events with New Mexico State Governor Michelle Lujan Grisham, as well as other state and local officials, before making stops in San Diego, Chicago, Philadelphia, and Wilmington. EPA-EFE/Oliver Contreras / POOL

Дури пет проекти низ целата земја ќе бидат финансирани преку нацрт-законот за инфраструктура во 2021 година, со најмалку два проекти наменети за соларни фарми, соопшти Белата куќа.

Белата куќа, исто така, наведе дека ќе им овозможи на изведувачите на проектите за чиста енергија да ги искористат предностите од милијарди долари во нови бонуси понудени како додаток на кредитите за инвестиции и производство достапни преку Законот за намалување на инфлацијата од 2022 година.

Back to top button
Close