Актерката Стојановска слободна. Партнерот доби дополнителни пет години затвор

Актерката Силвија Стојановска денеска во Кривичниот суд доби ослободителна пресуда, откако беше обвинета за шверц на кокаин.

Претходно Апелациониот суд донесе одлука да го врати на повторно судење предметот во кој актерката Стојановска со првостепена пресуда беше осудена на три и пол години затвор поради делото кое и се става на товар: шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија.

Жалба тогаш поднесе и првоовинетиот Воислав Будисављевиќ, кој беше првостепено осуден на седум години затвор. Но, наместо ослободување или враќање на судењето отпочеток како што бараше, Апелација нему му ја зголеми казната на 12 години затвор.

повеќе

Back to top button
Close