Активисти фрлија торта врз восочната фигура на кралот Чарлс во „Мадам Тисо“

Продолжуваат протестите на активистите за заштита на животната средина, а сега го одбележаа и музејот „Мадам Тисо“ во Лондон, каде „настрада“ восочната фигура на кралот Чарлс.

Два члена на групата купиле влезници за во музејот, влегле во зданието и со чоколадна торта го замачкале лицето на фигурата на британскиот крал, инаку борец за зачувување на животната средина.

🎂 BREAKING: JUST STOP OIL CAKES THE KING 🎂

👑 Two supporters of Just Stop Oil have covered a Madame Tussauds waxwork model of King Charles III with chocolate cake, demanding that the Government halts all new oil and gas licences and consents.#FreeLouis #FreeJosh #A22Network pic.twitter.com/p0DJ8v3XVB

— Just Stop Oil ⚖️💀🛢 (@JustStop_Oil) October 24, 2022

Инцидентот се случил во рамки на низата акции од почетокот на месецот во кои се бара запирање на истражувањата на нафта и гас.

Друга група активисти на организацијата „Последната генерација“ во неделата во музеј во Белина го погодија заштитното стакло на местотото каде што е изложена сликата на францускиот уметник Клод Моне со пире од компир во знак на протест против употребата на фосилни горива.

„Науката е јасна. Побарувачката е едноставна: само запрете ги нафтата и гасот. Тоа е парче торта ( „piece of cake“ во смисла „многу едноставно“ н.з.)“, велат тие.

🍰🍰🍰
Just Stop Oil — it’s a piece of cake.

🎥 @richfelgate

pic.twitter.com/ljL5Q7dIy3

— Just Stop Oil ⚖️💀🛢 (@JustStop_Oil) October 24, 2022

Back to top button
Close