Активисти тврдат дека на протест против мобилизација во Русија се испукани предупредувачки истрели


Полицијата во руската Република Дагестан испука предупредувачки истрели за да ги растера луѓето кои денеска протестираа против мобилизацијата на резервисти на армијата, информираа локални активисти.

Како одговор на нацрт-наредбата од претседателот Владимир Путин претходно оваа недела, жителите во селото Ендиреј ја блокираа улицата за да им оневозможат пристап на властите, соопшти веб-страницата за граѓански права OVD-Info.

На видеа објавени на социјалните мрежи се гледа како безбедносните сили пукаат во воздух, како и расправии меѓу жителите и полицијата, пренесе ДПА.

Протестот следеше откако 110 мажи од селото беа повикани да се приклучат на борбата во Украина, според извештаите на локалните медиуми.

По минатонеделната најава за делумна мобилизација во војната на Русија против Украина, која започна на 24 февруари, има протести низ целата земја.

Според набљудувачите, Дагестан кој главно е населен со етнички муслимани, е меѓу руските региони од кои во моментов се мобилизираат најмногу мажи.

Активистите се жалат дека припадниците на малцинствата се особено цел на кампањата за мобилизација.

Back to top button
Close