Американските сенатори ветуваат брза поддршка за членството на Финска во НАТО

Американските сенатори денеска ветија дека брзо ќе реагираат за да ја внесат Финска во НАТО, откако лидерите на земјата изразија поддршка за приклучување кон Алијансата соочени со руската инвазија врз Украина. Сенатот ги одобрува договорите и мора да даде согласност за зачленување нови членки во НАТО.

Сенаторот Боб Менендез, кој го предводи Комитетот за надворешни односи на Сенатот, на сослушувањето рече дека панелот „веќе работи на овозможување брзо разгледување“ и за Финска и за Шведска, доколку аплицираат.

Највисокиот републиканец на Комитетот, Џим Риш, ја оквалификува најавата на Финска „огромен чекор напред во иднината на трансатлантската безбедност…. ја продолжувам мојата посветеност да ја поддржам Финска преку овој процес“, напиша Риш на Твитер.

Back to top button
Close