Анектирањето на Украина не е прифатливо, му порача американскиот државен секретар на Лавров

epa10097548 US Secretary of State Antony Blinken speaks about his conversation with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov about a possible prisoner swap with Russia at the Department of State in Washington, DC, USA, 29 July 2022. The Biden administration has offered to swap convicted Russian arms dealer Viktor Bout in return for two imprisoned Americans: basketball player Brittney Griner and former marine Paul Whelan. Blinken also spoke about China’s threats over Speaker Pelosi’s upcoming visit to Taiwan, and Russia’s invasion of Ukraine. EPA-EFE/JIM LO SCALZO
Американскиот државен секретар Антони Блинкен му порача на својот руски колега Сергеј Лавров дека руската анексија на Украина никогаш нема да биде прифатена, јави ДПА.

Блинкен појасни дека освен на тема за можна размена на затвореници, тој го одржал разговорот со Лавров во конекст на неодамнешните изјави од Кремљ за плановите да се продолжи со понатамошна анексија на украинската територија.

Тој ги коментираше зборовите на самиот Лавров за уривање на демократски избраната украинска влада, велејќи: „Тие планови никогаш нема да бидат прифатени”.

– Светот нема да признае анексии, ќе и наметнеме дополнителни значителни трошоци на Русија доколку таа продолжи со своите планови, соопшти Блинкен по првиот разговор меѓу двајцата министри од почетокот на војната во Украина.

– Ние, исто така, ќе продолжиме да стоиме со поддршката на Украина за нејзината способност да се брани и да наметне загуби за Русија додека таа не стави крај на својата агресија, рече Блинкен.

Американскиот државен секретар изјави и дека разговарал со неговиот руски колега а можното ослободување на двајца американски државјани затворени од Москва

Тој соопшти дека имал „искрен и директен разговор” за понудата за ослободување на американската кошаркарка Бритни Гринер и на Пол Вилан.

– Го притиснав Кремљ да го прифати суштинскиот предлог што го дадовме за ослободување на Пол Вилан и Бритни Гринер, рече Блинкен.

Back to top button
Close