Анкета: Повеќе од 80 отсто од Русите имаат доверба во Путин

epa10242722 Russian President Vladimir Putin attends the CIS (Commonwealth of Independent States) Heads of State Council meeting in Astana, Kazakhstan, 14 October 2022. EPA-EFE/RAMIL SITDIKOV / KREMLIN POOL / SPUTNIK MANDATORY CREDIT

 

 Повеќе од 80 отсто од руските граѓани имаат доверба во својот претседател Владимир Путин, ги објави денеска руската државна новинска агенција ТАСС резултатите на Серускиот центар за истражување на јавното мислење.

Анкетата е спроведена од 3 до 9 октомври меѓу 1.600 испитаници на возраст над 18 години.

„На прашањето за довербата во Путин, 80,9 отсто од испитаниците одговориле позитивно, а 75,6 отсто од нив ја одобруваат неговата работа”, се наведува во резултатите од истражувањето.

Според тоа истражување, 41 отсто од Русите ја поддржуваат партијата Единствена Русија.

Back to top button
Close