Апсења во Русија поради излевање на 20.000 тони дизел

– Руската полиција уапси тројца раководители на електрани во Норилск, на Арктикот, поради сомнеж дека го прекршиле законот за заштита на животната средина, поради излевање на 20.000 тони дизел.

На уапсените им се заканува казна од пет години затвор.

Излевањето на дизелот се случи на 29 мај и се стравува дека горивото може да достигне до Арктичкиот Океан.

Норилск се наоѓа на 2.900 километри од Москва и е еден од најзагадените градови во светот.

Back to top button
Close