Авганистан: Подметната бомба во автобус, загинаа новинар и возач

Еден новинар и возач се убиени, а најмалку шест лица се повредени во експлозија на бомба во автобус кој превезувал вработени во една авганистанска телевизија во Кабул, соопшти директорот на ТВ Куршид.

Според првичните извештаи, бомбата била закачена на автобусот со магнети и експлодирала за време на вечерниот метеж, а до сега ниту една милитантна група не презеде одговорност за нападот.

Во изминатите две години загинале двајца вработени во оваа телевизија, а двајца се повредени во слични напади.

Back to top button
Close