Бајден и Трудо: Русија е целосно одговорна за војната

epa09032856 US President Joe Biden and Prime Minister Justin Trudeau (virtually) make statements in the East Room of the White House about their virtual bilateral meeting in Washington, DC, USA, 23 February 2021. EPA-EFE/Pete Marovich / POOL

 

 Американскиот претседател Џозеф Бајден и канадскиот премиер Џастин Трудо се согласија дека Русија е целосно одговорна за нејзината инвазија врз Украина и за натамошните напори за обезбедување безбедносна помош за Киев, соопшти Белата куќа.

Двајцата лидери во вчерашниот телефонски разговор се осврнале и на претстојното учество на Самитот на Америка, што е планирано за јуни во Лос Анџелес, се наведува во соопштението.

Бајден вчера разговараше и со германскиот канцелар Олаф Шолц, изразувајќи согласност дека нема да признаат никакви руски „територијални придобивки“ во Украина, изјави портпарол на германската Влада.

Back to top button
Close