„Боинг“ призна направена грешка откако авион остана без врата по полетувањето

Компанијата за производство на авиони, „Боинг“ призна направена грешка откако нејзин авион остана без врата кусо по полетување во САД, соопшти извршниот директор на американската компанија, Дејв Калхун.

– Ќе пристапиме кон ова признавајќи ја нашата грешка со целосна транспарентност на секој чекор. Компанијата целосно ќе соработува во истрагата за причините за инцидентот, изјави Калхун.

Авион „Боинг 737 макс 9“ на „Алјаска ерлајнс“ во петокот полетал од аеродромот во Портланд, Орегон, САД, а набргу останал без врата што не се користела во тој миг, а којашто се откачила во летот и паднала во двор на приватен дом. Станува збор за предмет тежок 27 килограми, вграден во трупот на леталото.

Во незгодата нема повредени, а момчето кое седело близу местото каде што се откачила вратата, поради декомпресија, останало без кошула.

Во САД се приземјени 171 летало „Боинг 737 Макс 9“, заради задолжителни проверки. Според американските медиуми, кај летала на „Јунајтед ерлајнс“ веќе се пронајдени лабави завртки

Back to top button
Close